İstanbul
Sultan Selim Mh. Sultan Selim Cd. No:11 K:5 Kağıthane-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Manisa
Güzelyurt Mahallesi Tekstilciler Sitesi 5775 Sokak No:29 3/A-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Back

Etkili Instagram Biyografisi Nasıl Oluşturulur?

Instagram biyografiniz, insanları profilinize çeken, markanız hakkında ilk izlenimi oluşturan, işletmeniz ile ilgili önemli bilgileri içeren ve profil ziyaretçilerini takipçilere, takipçileri de müşterilere dönüştürmeye yardımcı olan önemli bir sosyal medya pazarlama stratejisidir.

Bu yazımızda, Instagram biyografisinin ne olduğundan, neleri içerdiğinden, bio’nuzu etkili kılmak için biyografiyi oluşturan 7 unsuru nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Instagram biyografisi nedir ve neleri içerir?

Instagram biyografisi, profil fotoğrafınızın altında bulunan, kendiniz veya işletmeniz hakkında diğer kullanıcılara sunduğunuz 150 karakterlik kısa bir özettir. Biyografiniz, hedef kitlenizle olan ilk etkileşiminizdir diyebiliriz.

Instagram biyografiniz şunları içerir:

  • Kim olduğunuz, ne sunduğunuz, iletişim bilgileriniz, bulunduğunuz sektör gibi bilgilere yer verdiğiniz 150 karakterlik bir açıklama. Ayrıca öne çıkan eğlenceli ve okunabilir bir biyografi için emojileri ve hashtagleri kullanabilirsiniz.
  • Bir web sitesi bağlantısı.

Instagram biyografinizi oluşturan 7 unsur nelerdir ve nasıl daha etkili kullanılır?

1. Profil fotoğrafı

Profil fotoğrafınız, insanların Instagram biyografinizde bakacağı ilk şeylerden biridir. Bu nedenle tanınması kolay ve yüksek kaliteli, markanızın özünü yakalayan profil fotoğrafı kullanmanız oldukça önem taşımakta. Bir işletmenin logosu genellikle profil fotoğrafı için mükemmeldir. Minimum profil fotoğrafı boyutunun 110×110 piksel olduğunu unutmayın. İnsanların profilinizi ziyaret ederken rahatsız edici, bulanık bir fotoğraf görmemesi için 200×200’ün altında kalmanızı öneririz.

2. Kullanıcı adı ve görünen ad

Kullanıcı adınız ve görünen adınız, Instagram biyografinizin en önemli kısmıdır. Biyografinizin en üstünde bulunur ve insanların sizi ne şekilde arayacağını belirler. Instagram profilinize, kullanıcı adınızın ve fotoğrafınızın altında görünecek bir görünen ad da ekleyebilirsiniz. Markanızın adını tam ve büyük harflerle arada boşluk bırakarak yazmak için bu alanı kullanmanız akıllıca olacaktır.

3. Açıklama

Profil açıklamanız, Instagram biyografinizin özü demektir. Burada markanızı sergileyebilir, misyonunuzu ve ürünlerinizi özetleyebilir bununla birlikte müşterilerinizi harekete geçirebilirsiniz. 150 karakter ile sınırlı olduğunuzu unutmadan, açıklamanızı mümkün olduğunca anlaşılır ve basit tutun.

4. Tıklanabilir URL

Instagram profilinizin biyografisine tıklanabilir bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu bağlantı, takipçilerinizin web sitenizi, YouTube kanalınızı veya istediğiniz herhangi bir yeri ziyaret etmeleri içindir. Ancak kullanıcıların çoğu Instagram’a akıllı telefonları ile bağlandığından, bio bağlantınızın mobil cihazlar için uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

5. İş kategorisi

İş kategorisi bölümü, adınızın altında görünür ve bağlantılı Facebook sayfanızda seçtiğiniz kategori tarafından oluşturulur. İş kategorinizi seçmeniz, ziyaretçilerinize sunduğunuz ürün ve hizmet hakkında doğru fikri verecektir.

6. Harekete geçiren mesaj butonları

Profilinizi ziyaret eden insanların işletmenizle iletişim kurabilmelerinin kolay bir yolu, eyleme geçirici mesaj butonlarıdır. İşletmenizin türüne göre profilinize birkaç farklı işlem butonu ekleyebilirsiniz.

Örneğin;

E-posta: Şirketimize e-posta gönderin.

Yol Tarifi: Yol tarifi alın.

Arayın: İşletmemizle iletişime geçin.

7. Öne çıkanlar

Öne çıkanlar, Instagram profilinizde tıklanabilir küçük görseller olarak sergileyebileceğiniz hikayelerdir. Paylaştığınız hikayeyi, daha sonra biyografinizde sunabileceğiniz ‘‘Öne Çıkanlar’’ kısmına ekleyebilirsiniz. Ayrıca hikayeleri arşivleyebilir ve gelecekteki ‘‘Öne Çıkanlar’’ için kullanabilirsiniz.

Instagram’da öne çıkmak, markanızı insanlara tanıtmak ve onları takipçiye sonrasında ise müşteriye dönüştürmek için etkili bir profil şart fakat yetersizdir. Sosyal Zoom ekibi, sizin için Instagram hesabınızı her yönüyle ele alır, etkileyici bir hesap oluşturur ve sizi kısa sürede olmak istediğiniz yere getirir. Marka yöneticisi, sosyal medya uzmanı, grafik tasarım uzmanı, reklam ve performans uzmanı ile dil bilimcilerden oluşan ekibimiz, sizi doğru hedefe doğru zamanda ulaştırır. Instagram bio’nuzdan çok daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zoom Dijital
Zoom Dijital
http://www.zoomdijital.com

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Çerez politikası