İstanbul
Sultan Selim Mh. Sultan Selim Cd. No:11 K:5 Kağıthane-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Manisa
Güzelyurt Mahallesi Tekstilciler Sitesi 5775 Sokak No:29 3/A-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Back

Hedef Kitle Nedir? Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

E-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri kitle belirlemek ve bu kitleye uygun hareket etmektir. Bu nedenle e-ticaret markanızda pazarlama kısmına girmeden önce kitlenizi belirlemeniz çok faydalı olacaktır. Peki hedef kitle nedir ve nasıl belirlenir?

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, ürün veya sunulan hizmetin kime fayda sağladığı, kimin satın alacağını hedeflediğimizi belirten bir kavramdır. E-ticarette sunduğunuz ürün veya hizmetin başarılı olabilmesi, hedef satış rakamına ulaşabilmeniz için en temel amacınız hedefiniz ürününüzü bu kitle ile buluşturmak olmalıdır. E-ticarette gerçek bir hedef kitle belirlenmediği zaman, ürünlerinizi doğru potansiyel müşterilere ulaştırmakta sorun yaşarsınız. Bunun sonucunda da dönüşüm ve dolaşım oranınız düşer. Bundan dolayı belirli bir müşteri profiline hitap etmek, markanızın isim yapmasını ve o kitle arasında tanınmasını sağlar. Belirli bir kitleye hitap ettiğiniz zaman hem oluşacak sorunları daha kolay çözebilir, hem kitlenin ihtiyaç ve taleplerini daha iyi analiz edebilirsiniz.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitle belirlemek için ilk önce sunduğunuz hizmet veya ürünü doğru şekilde tanımanız gerekmektedir. Ürününüz kime veya kimlere hitap ediyor, ne gibi sorunlara çözüm sunuyor bunları belirlemelisiniz. Sizinle aynı sektörde olan, benzer ürün ve hizmetler sunan firmaları inceleyerek onların izlediği yolu gözlemleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta da ürününüzü veya hizmetinizi daha önce kullanan müşterilerin profillerini belirlemek; konum, yaş, cinsiyet, meslek grubu vb. kategorilere ayırarak ürününüzün kimlere hitap ettiğinizi belirlemektir. Sitenizden alışveriş yapan müşterilerin profillerini incelemek de hedef kitlenizi belirlemek açısından çok etkilidir. Öte yandan yalnızca satın alan değil, site üzerinden hizmetinizi inceleyen profiller de önem arz eder. Kimlerin dikkatini çektiğiniz, siteden alışveriş yapmadan çıkma sebeplerin görmenizi sağlayacak veriler oluşturabilir.

Ayrıca müşterilerinize satış veya satış sonrası memnuniyet anketi gibi formlar ileterek bilgi ve fikir almak da markanız için önemli olacaktır.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Hedef kitlenizi doğru analiz ederek dönüşüm oranlarınızı artırmanız çok olay. Öncelikle yapmanız gereken hedef kitlenizi bölmek. Hedef kitlenizi çeşitli özelliklere göre sınıflandırdığınızda farklı özelliklere sahip müşterilerinizi keşfedebilir böylece daha sağlıklı bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizi şu kriterlere göre sınıflandırabilirsiniz;

  • Demografik yapı
  • Psikolojik yaklaşım
  • Ekonomik durumları
  • Satın alma modelleri
  • Kullandıkları sosyal mecralar

Özellikle günümüz dünyasında kullanılan sosyal mecralar oldukça önemlidir çünkü artık reklamlar sosyal medya üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla markanızı geliştirmek ve ismini duyurmak istiyorsanız müşterilerinizin kullandığı sosyal medya mecralarını belirleyerek pazarlama stratejinizi bu platformlara göre geliştirebilirsiniz.

Zoom Dijital
Zoom Dijital
http://www.zoomdijital.com

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Çerez politikası