İstanbul
Sultan Selim Mh. Sultan Selim Cd. No:11 K:5 Kağıthane-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Manisa
Güzelyurt Mahallesi Tekstilciler Sitesi 5775 Sokak No:29 3/A-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Back

Görsel İçeriğinizi Geliştirmek için 5 Kolay İpucu

Görsel içeriği görmezden gelmek mümkün değil çünkü o günlük hayatımızın her yerinde. Sokaklarda, telefon ekranlarınızda ve hatta dev reklam panolarında onu görebilirsiniz. Artık markanız veya kişisel blogunuz var ve görsel içeriği iyileştirme arzunuz var. Bir pazarlama kampanyası oluştururken en önemli şey görsel içeriğin diğer unsurlar gibi özenle geliştirilmesidir. Profesyonel bir ekip ile çalışmak elbette bu işin en hızlı ve en doğru yolu fakat profesyonel bir ekipten destek alamıyorsanız, bütçe sorunu yaşıyor veya kendi işinizi kendiniz görmek istiyorsanız kendi başınıza görsel içeriğinizi bir ileri aşamaya taşıma şansınız mevcut. 

Görsel olarak sosyal medya hesaplarınızda yapabilecekleriniz elbette becerileriniz, hayal gücünüz ile ve de kullandığınız araçlarla sınırlı. Bu şekilde bazı etkileşimli resimler ekleyebilir veya farklı araçlarla tasarımlar oluşturabilirsiniz, ancak bunlardan daha da önemlisi doğru yolu görebilmektir. Bir profesyonel destek size doğru görsel iletişimi sağlar. Siz bunu kendi başınıza yapacaksanız bu yazı ile doğru yönü görmek için bir kapı aralayacaksınız. İster sosyal paylaşım sitelerinde ister Youtube’da stok içerik kullanıyor olun, ister kendi görsellerinizi kullanın, markanızın görsel kısmını iyileştirmenize yardımcı olacak beş ipucu hazırladık.

1. Kitlenizi Tanıyın

Pazarlama araştırması etkili bir pazarlama kampanyası oluşturmak için bir ön koşuldur, etkili görseller oluşturmak için de önemli olması şaşırtıcı değildir. Kendinize hedef kitlenizin kim olduğunu, hangi platformları kullandıklarını ve görsel içeriği nasıl kullandıklarını sorun. Bu bilgilerle içeriğinizi pazarlama amaçlarınız için anlamlı olacak şekilde şekillendirebilirsiniz. İçeriğinizi hedef kitlenizin sosyal medya ve video formatlarına uyacak şekilde uyarlamak daha iyidir, bu da içeriğin bir anının bile beyin tarafından yakalanmasını gerçekten ilgi çekici hale getirir.

2. Metin Yazarlığı Yöntemlerini Kullanın ve Tutarlı Olun

Tutarlılığı korumaya ve hedef kitlenizi tanımaya ek olarak, görsel öğeler oluşturmak için temel metin yazarlığı tekniklerinin kullanılması, ortalama ve akılda kalıcı görsel içerik arasındaki farkı gösterebilir. Tarzınız ne olursa olsun: renkli grafikler, soyut şekiller veya ince kurumsal çizgi, bunlara bağlı kalın. Markanızın pazarlama amaçları için yayınladığınız her görsel, tarzınıza uygun olmalıdır.

3. Farklı Platformlarda Tutarlı Görsel Pazarlama ve Tasarım Sağlayın

Bu, görsel içeriğinizin önsel olarak aynı görüneceği anlamına gelmez (aslında, çeşitlilik göstermelidir), genel markanızın yanı sıra diğer görsel öğelerle de uyumlu uyumlu öğeler olmalıdır. İster aynı renk paleti, aynı ses tonu veya bir yazı tipi kadar basit bir şeyle yapılmış olsun, markanızı mükemmel bir şekilde temsil eden profesyonel ve ilgi çekici görsel içerik oluşturmada önemli bir adımdır.

4. İçeriği Basitleştirin

Pazarlama kampanyalarınızda görsel içerik kullanmanın en iyi nedenlerinden biri, metni bölme ve bilgileri basit, okunması kolay bir biçimde sunma yeteneğidir. Bu faydaları en üst düzeye çıkarmak için görsel içeriği basitleştirmek esastır. Çok fazla metne dayanan, küçük ve sıkışık olan veya sayfayı karmaşıklaştıran görsel öğeler görsel içeriğin faydalarını ortadan kaldırabilir.

5. Farklı Görsel İçerik Oluşturma Türleri Kullanın

Kullanıcıları meşgul etmek ve eğlendirmek için dinamik ve çeşitli görsel içerik kullanmak harika bir fikirdir – birçok görsel içerik türü vardır, bu nedenle kendinizi fotoğraf ve görsellerle sınırlamayın. Bir görseli bir kez kullandıysanız, tekrar kullanmanıza izin verilmeyeceğine dair bir kural yoktur. Kısa bir videoya ekleyin veya ilginç bilgi grafikleriyle bir ekran görüntüsüne dönüştürün. Bunu yapabiliyorsanız, neden markanızla etkileşimi artırmak için çizgi romanlar veya memler oluşturmak için yaratıcılığınızı kullanmıyorsunuz?

  • Görsel içerik denilince akla ilk gelen şey resimlerdir. Bir resim bazen binden fazla kelime söyleyebilir ve okuyuculara sadece birkaç saniye içinde çok fazla bilgi verebilir.
  • Fotoğraflar, görsel içeriğin en yaygın biçimidir ve belirli bir nedenle ortaktırlar. Doğru kullanıldıklarında dikkat çekerler, bilgilendirici olabilirler ve trafiğin korunmasına yardımcı olurlar. Stok fotoğrafları kullanmak kolaydır, ancak bunlar kişisel değildir ve okuyucuları mesajınızdan ayırabilir.
  • Statik infografikler daha basit ve oluşturulması daha kolaydır. Dinamik infografikler yeni ve trend çünkü bu türün izleyicinin dikkatini çekmek için birçok fırsatı var. Kullanıcı, söyleyeceklerinizi durdurmak ve okumak için daha fazla teşvike sahip olacaktır. Hangi stili seçerseniz seçin, infografikleri ve videoları paylaşmak çok kolay.
  • GIF’ler, videoya tıklamak zorunda kalmadan harekete statik görüntüler eklemenin kullanışlı bir yolu olabilir. Aynı şekilde, TV izlerken boş bir ekran ve sessizlik hemen dikkatimizi çekiyor, statik bir sayfadaki hareket de aynı şeyi yapıyor.
  • Statik görüntüler genellikle görsel içerik oluşturmanın ana türü olarak düşünülür, ancak video, pazarlama araç kutunuza harika bir ektir. Gönderiniz ne kadar uzun olursa olsun, kısa ve akılda kalıcı videolar oluşturmak en iyisidir.

Bir sosyal medya gönderisi oluşturmuş ve tanıtmış olan herkes, bazen doğru görselleri bulmanın zor olabileceğini bilir. Görsel içerik, gönderinizi benzer binlerce gönderi arasından öne çıkaran sır olabilir. Müşterileri elde tutmada da yardımcı olacaktır.

Okan KÖROĞLU
Okan KÖROĞLU
https://www.sosyalzoom.com
Sosyal Zoom Koordinatörü

Bir Cevap bırakın

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Çerez politikası