İstanbul
Sultan Selim Mh. Sultan Selim Cd. No:11 K:5 Kağıthane-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Manisa
Güzelyurt Mahallesi Tekstilciler Sitesi 5775 Sokak No:29 3/A-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Back

NEDEN BİR SOSYAL MEDYA UZMANINA İHTİYACINIZ VAR?

Kendi kendini süren otomobillerin artık uzak bir bilimkurgu fantezisi olmadığı 21. yüzyıla hoş geldiniz, çocukların artık okul öncesinde bile akıllı telefonları var ve başarılı bir iş sahibi olmak için tam da bu sebeple sosyal medyada olmak zorundasınız!

İster kadronuza personel alarak bir sosyal medya uzmanına sahip olun, isterse bir ajansı dış kaynak kullanın, sosyal medya pazarlaması herhangi bir modern işletmenin başarısı için hayati önem taşır. Bir sosyal medya uzmanı işe aldığınızda veya bu işte kendini ispatlamış ve size güven veren bir ajans ile çalıştığınızda, aslında işinizi yeni zirvelere taşıyacak güce ve çok yönlü bir beceri setine sahip birini işe alır ve / veya beraber çalışmaya başlarsınız.

Size bu yazımızda her işletmenin bir sosyal medya uzmanına ihtiyaç duymasının 38 nedenini sıraladık. Korkmayın su gibi okunacak bir yazı oldu.


1. Satış / Potansiyel Müşteriler: Herhangi bir pazarlama stratejisinin nihai hedefi daha fazla para kazanmaktır. Sosyal medya uzmanları, takipçileri müşteriye dönüştürme konusunda oldukça yeteneklidir. Ürünlerini sosyal medyada pazarlayan şirketlerin% 75’i 12 ay içinde satışlarda artış olduğunu bildirdi. Ayrıca, tüketicilerin% 74’ü satın alma kararları vermek için sosyal medya kullanmaktadır.


2. Takip ve Tedbir:  Satış almadan önce, bunu izlemek için bir yol gerekir. Bir sosyal medya uzmanı Facebook piksellerinin , dönüşüm izleme kodlarının, yeniden pazarlama kitlelerinin ve daha fazlasının ayarlanmasına yardımcı olabilir. Buna, bir kitlenin ürün ilgisi, hedef kitlenin doğru görünümü, olası satış, sepete ekleme ve elbette nihai olarak satış izlemesi vb. dahildir. 


3. Zamanındalık: Sosyal medya pazarlamasının arkasında, gözle görülenden daha fazla strateji var. Bir uzman, optimum katılımı sağlamak için belirli platformlarda belirli bilgileri ne zaman yayınlayacağını bilir.


4. Kaliteli Çalışma:  İşletmenizin sosyal medya profillerinin ilgi çekici olmasını sağlamak için birkaç temel resimden ve bazı Facebook reklamlarından daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Sosyal medya uzmanları Kitlenin katılımını ve jenerik ilanların ötesinde nasıl teşvik edeceklerini biliyorlar. ZOOM Dijital’in Altı Üstü Kırk Köfte için yaptığı tasarım çalışmalarından bir kaçına göz atın:5. Yaşam boyu öğrenme:  Tüm sosyal medya trendlerini sürekli takip etmek ortalama bir insan için neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte sosyal medya uzmanları, sürekli gelişen alana ayak uydurmak için gerekli olan yaşam boyu öğrenme sürecine alışkındır.

Alanların çoğu birkaç yılda bir değişir, ancak sosyal medya platformları birkaç haftada bir değişir! Yetişmek için dayanıklılığa sahip olmak özel bir kişi gerektirir, işte o insan da sosyal medya uzmanıdır!


6. Tanıma  ve güvenilirlik oluşturma:  Satış kazanmanın ötesinde, sosyal medya pazarlamasının ana hedeflerinden biri de markanızın imajını oluşturmaktır. Bir sosyal medya uzmanı, markanızın uygun bir çevrimiçi itibar kazanmasına yardımcı olabilir. Bu da gerçek dünya marka bilinirliğine geçebilir.

Bugün, hiç kimse sosyal medya varlığı olmayan bir şirkete güvenmiyor. Güvenilir bir iş yapmak istiyorsanız, çekici bir sosyal medya varlığına ihtiyacınız var. Bir uzman bunu başarmanıza yardımcı olabilir.


7. İzleme:  Bir işletme yürütürken şirketinizin Facebook, Twitter ve Instagram’ını kontrol etmek her gün aklınızdaki ilk şey değildir. Ancak, spam yorumlarını kaldırmak, soruları yanıtlamak ve potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmak için bu platformlar günlük olarak izlenmelidir. Bu bir sosyal medya uzmanının birçok görevinden biridir!


8. Uzun vadeli bir kitle yetiştirin: Pazarlama, anlık memnuniyetle ilgili değildir (kesinlikle bazı faydalar olsa da). Yerleşik bir kitleyi büyütmek, büyük sosyal medya uzmanlığı ile uzun bir süre boyunca gerçekleşen bir şeydir.

Büyük bir kitle tarafından takip edildikten sonra, sadece bir sosyal medya gönderisi yaparak aslında binlerce kişiye ücretsiz reklam vermiş olursunuz!


9. Hedefleme: Sosyal medya uzmanları kimin hangi platformda ve hangi zamanda olduğunu bilir. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının ilgi alanları, satın alma alışkanlıkları ve daha fazlası hakkında da zengin bir bilgiye sahipler. Tüm bu bilgilerle, markanıza mükemmel şekilde uyarlanmış hedef kitleler oluşturabilirler. Bu, reklamını yaptığınız kişilerin ürününüzle gerçekten ilgilenmesi muhtemel kişiler olmasını sağlar.


10. Kriz Yönetimi: Kötü bir müşteri yönetimi verdiğiniz bütün emekleri anında yok edebilir. Sosyal medya uzmanları endişelere ve eleştirilere anında yanıt vermek için oradalar. Kötü yorumlara vereceğiniz cevaplar, bunun bir krize dönüşmemesi, dönüşse bile bu krizin nasıl yönetileceği sorunsalı sosyal medya uzmanlarının işidir!


11. Web sitesi trafiğini artırın: İnsanların web sitenizi kendi başlarına bulacağını ummak yeterli değildir. Onları oraya götürmelisiniz! Sosyal medya uzmanları, müşterileri web sitenize yönlendirmek için içerik ve reklamlar hazırlar.


12. Katılımı artırın: Takipçilerinizle etkileşim onları müşterilere dönüştürebilir ve müşterileri tekrar müşterilere dönüştürebilir!

Sosyal medya uzmanları, müşteri sadakatini teşvik eden beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar şeklinde katılımı teşvik eder. Sosyal markaları takip eden Amerikalıların% 53’ünün bu markalara daha sadık olduğu bildiriliyor. Benzer şekilde, işletmelerin% 90’ı sosyal medyadan daha fazla maruz kaldığını bildirdi!


13. Modernizasyon: Bir zamanlar TV, Dergi, ilan panosu ve radyo reklamları yeterliydi. Şimdi, işletmeler modern çağda ayak uydurmak için sosyal medya pazarlama stratejilerini benimsemelidir. Sonuçta, sosyal medyanın diğer reklam biçimlerinden daha verimli olduğu kanıtlanmıştır .


14. Paradan tasarruf edin: Herkes çok fazla para harcamadan sonuçları görmek ister. Doğru yapılırsa, sosyal medya pazarlaması tam da bunu yapabilir! Sosyal medya sadece diğer reklam biçimlerinden daha etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda daha ekonomiktir. Elbette bu doğru yönetilmesi ile alakalıdır. Yanlış bir bütçelendirme, yanlış hedef kitle ve yanlış zamanlama ile birleşebilir. Sosyal medya uzmanlarının ana görevlerinden biri sizi doğru kitleye, doğru zamanda ve doğru bütçe ile ulaştırmaktır!


15. Analitik Zoom: Sonuçlarınız var, şimdi ne olacak? Bir sosyal medya uzmanı, bu sonuçların ne anlama geldiğini ve sonuçların olmasını istediğiniz şey değilse stratejinizi nasıl değiştireceğinizi size söyleyebilir.

Potansiyel müşterileriniz satışa dönüşmüyor mu? Artırılmış yayınlarınız istediğiniz etkileşimi alamıyor mu? Bir sosyal medya uzmanı size ihtiyacınız olan sonuçları verecektir!


16. #Hashtag kullanımı: Doğru etiketlemeler markanız için organik farkındalığı teşvik edebilir. Etiketler ayrıca etkinliklerden fotoğraflar düzenlemek ve işletmelerin kitlelerini bulmalarına yardımcı olmak için de yararlıdır. Uzmanlar hangi etiketleri ne zaman kullanacaklarını bilirler!


17. İsrafı azaltın: Sosyal medya uzmanları reklamları optimize edebilir ve veri kümelerinden bunu nasıl yapacağını hızlı bir şekilde anlayabilirler. A / B ayrık testi ile tek kuruşunuzu boşa harcamamanızı sağlayabilirler.

A / B bölünme testi, bir reklamın iki veya daha fazla sürümünün hangisinin daha etkili olduğunu bulmak için birbirlerine karşı test edilmesidir.


18. Verileri avantajınıza göre kullanın:  Facebook üzerinde pazarlama, kitle bilgileri yoluyla çok miktarda veriye erişmenizi sağlar. Sosyal medya uzmanları, işletmenizi avantaj sağlamak için bu bilgileri kendi verileriyle birleştirebilir.

Örneğin, bir uzman bir Facebook reklamını özellikle web sitenizi zaten tıklamış ve çevrimiçi satın alma geçmişi olan kullanıcılara hedefleyebilir


19. Viral olun:  Viral sosyal medya içeriği, 21. yüzyıl için ağızdan ağıza reklamcılık gibidir. İnsanların% 92’si markalardan bireylerin tavsiyelerine güveniyor. Binlerce paylaşım ve retweet’in işletmeniz için neler yapabileceğini hayal edin. İşte sosyal medya uzmanları bu virali yakalamak için çalışır.20. Kişiselleştirme: Birkaç reklam platformu sosyal medya reklamcılığının kişiselleştirme seviyesini sunmaktadır. Coğrafi hedefleme ve diğer özellikler, sosyal medya pazarlamacılarının hedef kitlenizin farklı bölümleri için içeriği ve reklamları kişiselleştirmesine olanak tanır.


21. YG’yi izleyin: Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda yatırım getirinizin tam olarak ne olduğunu belirlemek zor olabilir. Bir uzman neye bakacağını ve sonuçların nasıl hesaplanacağını bilir.

Sosyal Medya pazarlaması son derece izlenebilir. Yetenekli bir sosyal medya pazarlamacısı satışları, web sitesi trafiğini, uygulama indirmelerini, e-posta aboneliklerini ve daha fazlasını ölçebilir. Ayrıca, sonuçları YG’yi belirlemek için harcanan zaman ve para miktarıyla karşılaştırabilirler.22. Gereklilik: İnsanlar önce çevrimiçi olarak her şeyi araştırır, bu nedenle işletmeniz sosyal medyada aktif değilse, kimse bunu ciddiye almaz. Bir Facebook sayfasına sahip olmaktan daha fazlası gerekir; aktif ve başarılı bir sosyal medya varlığı.


23. Deneyim:  Sosyal medya uzmanları deneyime sahiptir. Nasıl reklam oluşturacaklarını, kampanyanızı nasıl optimize edeceklerini ve ölçeklendireceklerini biliyorlar! Neyin işe yarayıp neyin endüstri deneyimine dayanmadığını bilirler. Bu sadece Google’dan öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Uzmanlar bunu öğrenebilmek için eğitimler alır ve hesaplar yönetirler. Her yönetilen hesap onlara eşsiz deneyim sağlar. Bu deneyimler sizin hesaplarınızın kusursuz yönetilmesi için gereklidir.


24. Ölçüm ve Raporlama:  Analiz edilmesi gereken çok sayıda unsur ve sosyal medyada kullanılabilecek veri noktaları bulunmaktadır. Bazıları için doğru şekilde izlemek, ölçmek ve analiz etmek saatler alabilir. Hangi veri noktalarının en değerli olduğunu bilen ve iş için aylık raporlar geliştiren bir uzmana sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca, uzmanlar sosyal medya pazarlama kampanyasının olumlu ya da olumsuz yönde olup olmadığını belirleme yeteneğine sahiptir ve önümüzdeki ay için oyun planının nasıl yapılacağı konusunda yardım sunabilir.


25. Markanın Kişiliği:  Tutarlılık önemlidir! İşletmenizin yayınlarında uzman bir teknisyene sahip olmak, tüm içeriklerde tutarlı bir ses ve video konsepti sağlayabilir. Markanız esprili mi? Ciddimi? Eğlenceli mi? Sıradan mı? Bir sosyal medya uzmanı markanızın kişiliğini somutlaştıracaktır. Bu somutlaştırma sonrasında markanızın sosyal medya kimliği daha da pekişir.


26. Kesin kitle hedefleme: Televizyonda bir reklam yayınladığınızda, onu kimin gördüğünü fazla kontrol edemezsiniz. Hedef kitlenizin doğru kanalı doğru zamanda izlediğini ummanız yeterlidir.

Sosyal medya reklamlarıyla, bir uzman mükemmel kitlenizi kapsamlı bir veri bankasına göre belirleyebilir. Bir kitle optimize edildikten sonra, reklamlar yalnızca doğru kişilere gösterilir. Bu şekilde, başvurmadıkları kişilere reklam göstererek para harcamak zorunda kalmazsınız.


27. Rakip analizi: Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri, sizi sadece kitlenize bağlamak değil, aynı zamanda sizi de rekabetinize bağlamasıdır. Sosyal medya uzmanları, rakiplerinizin hesaplarını analiz ederek kendileri için hangi stratejilerin işe yaradığını ve zayıf noktalarının nerede olduğunu öğrenebilir.


28. Gevşeme: Sosyal medya yönetimi ve pazarlama stresli olabilir. Ancak, hayatını ona adamış biri için kolaydır. Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve zor işi sosyal medya uzmanınıza bırakın!


29. Anında geri bildirim: Reklamların planlanması uzun zaman alır ve yanıt üretmeye başlamak daha da fazlası. Sosyal medya ile yayınlar anında olabilir. Bu, markanızın güncel olaylardan gerçek zamanlı olarak yararlanmasına ve yanıtları hemen izlemeye başlamasına olanak tanır.

Gecikmesiz iletişim ile olanaklar sınırsızdır!30. Hızla genişleyen alan: Teknoloji çağında artık reklamlar ve reklam panoları, sosyal medya ile birlikte çalışmadan yeterli olmamaktadır. Reklamın radyo ile 50 milyon kullanıcıya ulaşması 38 yıl alırken, Facebook bir yıldan az bir sürede 200 milyondan fazla kullanıcıya ulaşır!

Bir sosyal medya uzmanı işletmenizin pazarlama stratejilerini modernize edebilir. Ayrıca sosyal medya platformları büyüdükçe ve geliştikçe stratejileri sürekli olarak güncelleyecekler.


31. Hikaye Anlatma: Sosyal medya uzmanı 140 veya daha az karakterden oluşan bir hikaye anlatabilir. Bu kendi başına bir başarı!

Sosyal medya pazarlamasıyla ilişkili çok farklı bir beceri seti vardır. İyi bir yazar olmak yeterli değildir. Sosyal medya uzmanları iyi yazarlardan daha fazlasıdır. Ayrıca, belirli hedef kitlelere dilin nasıl sağlanacağını ve kısa bir tweet veya Instagram başlığında çok fazla bilgiyi nasıl ileteceklerini de biliyorlar.


32. Açıkça belirtmeksizin reklam verin : İnsanlar reklamları reddeder, çünkü onları nasıl düşündüklerini veya davrandıklarını kontrol etme girişimi olarak görürler. Bununla birlikte, sosyal medya reklamları bu sorunu çözebilir.

Sponsorlu yayınlar, arkadaşlarınızın Instagram veya Facebook’taki yayınları gibi görünür. Bu teknik, kitlenizin reklamlarınızı reddetme olasılığını azaltır. Sosyal medya uzmanı, reklamlara benzemeyen reklamlar yazma becerisine sahiptir. Bu şekilde, geleneksel reklamlardan daha fazla potansiyel müşteri ve satış sağlayabilirler.


33. Motivasyon:  Eğer motivasyonunuz yoksa sosyal medyaya ayak uyduramazsınız. İyi olmak için tadını çıkarmalısınız çünkü her zaman değişen ve öğrenilecek yeni bir şeyler var.

Yeni bir platform temelde bir gecede tarlada devrim yapabilir. MySpace, Facebook öncesi sosyal medya deneyimini ne zaman yönettiğini hatırlıyor musunuz? Sosyal medya uzmanları uzman olurlar çünkü devam etmek için motivasyona sahiptirler.


34. Zaman kazanın:  Sosyal medya yönetimi son derece zaman alıcıdır. Onu işine ayıracak zamanı olan bir uzmana bırakın çünkü bu onların işi.

Bir işletme için, sosyal medyada çok fazla zaman harcayan birisinin yetenekli olmasının fırsat maliyeti aslında para kaybettiğiniz anlamına gelebilir. Bir uzman işe almak daha iyi.


35. Karmaşık hüküm ve koşullar: Gerçekten Facebook veya Twitter’ın hüküm ve koşullarını okuyan var mı? Evet! Sosyal medya uzmanlarınız yapar.

Uzmanlar kendilerini en kapsamlı ve kıvrık kurallardan bile haberdar ediyorlar. İşletmenizin sayfasının en tuhaf şartları bile ihlal ettiği için engellenmemesini sağlayabilirler. Örneğin, Facebook’un% 20’den fazla metin içeren resimlere sahip reklamlara izin vermediğini biliyor muydunuz?Bu karmaşık terimlerin yanı sıra, veri gizliliği de geçen yıl endişe kaynağı oldu. Aslında, çevrimiçi pazarlamacıların% 22’si veri güvenliği, reklam engelleme ve izleme kısıtlamalarının geçtiğimiz yıl işlerinde en büyük etkiyi yarattığını söylüyor. İşletmeniz için çalışan bir sosyal medya uzmanınız varsa, bu izleme ve gizlilik sorunları olmadan reklam stratejilerinizi çekebileceklerinden emin olabilirsiniz. Neden? Yine, çünkü bu düzenlemelerle kendilerini güncel tuttukları için.


36. İş dünyasının korunması: İşletmeler için sosyal medya, kişisel sosyal medya kullanımından çok farklıdır. Sosyal medya yönetimi bilgisi tamamen kişisel hesaplarından gelen biri, güçlendirilmiş yayınlar, SEO ve lider kampanyaların dünyasını anlayamaz. İster farkında olsun ister olmasın her işletme SEO’ya ihtiyaç duyar !

Sosyal medyanın hem kişisel hem de ticari sonunu bilmek ve hangi stratejileri ne zaman kullanacağını bilmek bir uzman gerektirir.


37. Sürekli iletişim:  Sosyal medya, müşterileriniz / hayran kitlenizle sürekli iletişim halinde kalmanıza olanak tanır. Gerçek zamanlı olarak yorumlara yanıt verebilir, soruları yanıtlayabilir ve spam kaldırabilirsiniz.

İşletmenizin hesaplarını yöneten bir sosyal medya uzmanına sahip olmak, kitlenizin diğer tarafta bir kişi olduğunu bilmesi için her zaman orada birisinin olacağı anlamına gelir.


38. Influencer pazarlama: Pazarlamacıların  % 84’ü bu yıl en az bir influencer pazarlama kampanyası yürütmeyi planlamaktadır. İşletmenizin devam etmesini istiyorsanız, aynı stratejileri benimsemeniz gerekir.

Etkileyici pazarlaması söz konusu olduğunda sosyal medya uzmanları öne çıkıyor. İşletmenize fayda sağlamak için mükemmel etkiyi takip edenleri takip edebilirler!Ve hediyemiz: Bu yazı ile size işinizin bugün büyümesine yardımcı olmak için bir sosyal medya uzmanına neden ihtiyacınız olduğunu 38 ayrı gerekçe ile anlattık. Siz de sizin için çalışacak bir sosyal medya uzmanı istiyorsanız hemen bugün bizimle iletişime geçin. Bu yazımız aracılığı ile bize ulaştıysanız, bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız size bir de hediyemiz var. Aşağıdaki kodu 0212 591 46 09 veya 0850 441 0 111’den bağlantı kuracağınız temsilcimize ileterek özel bir indirimden faydalanacaksınız.

Özel İndirim Kodu: zoom1498blog

Okan KÖROĞLU
Okan KÖROĞLU
https://www.sosyalzoom.com
Sosyal Zoom Koordinatörü

Bir Cevap bırakın

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Çerez politikası