İstanbul
Sultan Selim Mh. Sultan Selim Cd. No:11 K:5 Kağıthane-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Manisa
Güzelyurt Mahallesi Tekstilciler Sitesi 5775 Sokak No:29 3/A-
merhaba@zoomdijital.com
T: +90.850 441 0 111
Back

SİZİN İÇİN ÇALIŞACAK 10 KANITLANMIŞ KOBİ PAZARLAMA STRATEJİSİ

İşletmeniz için bir KOBİ pazarlama stratejisi uyguluyor musunuz?

Pazarlama söz konusu olduğunda, küçük işletmeler her zaman köklü işletmelerden daha zordur.

Her şeyden önce, sadece başlamak bir meydan okumadır. İster büyük, ister küçük bir şirket olun, sayısız zorluklar önünüze çarpar. Ancak küçük bir iş yapıyorsanız, bu zorluklar artar. Bütçe, zaman veya insan gücündeki sıkıntılar bu engellere birkaç örnektir. Bir işletme ister B2B ister B2C olarak inşa edilmiş olsun, en başından itibaren zorluklar vardır.

Orta ölçekli işletmeler ne olacak? Orta ölçekli işletmeler daha kolay değildir. Tabii, kaynaklar söz konusu olduğunda biraz daha fazla olabilirler, ama o kadar değil.

Yaşadıkları mücadeleler ne olursa olsun, küçük-orta ölçekli işletmeler veya KOBİ’ler önem kazanıyor. Ne de olsa ABD’deki tüm işletmelerin% 99,7’sini oluşturuyorlar. Yeni KOBİ’ler de düzenli olarak kurulmaktadır.

Peki iniş ve çıkışlarla nasıl başa çıkıyorlar ve süren ve başarılı olanlardan biri olarak ortaya çıkıyorlar mı?

Panzehir KOBİ pazarlamasıdır. Bu, küçük ve orta ölçekli şirketlerin ürünlerini pazarlama yöntemini ifade eden bir terimdir. Açıkçası, bunu muhafazakar bir bütçe kullanarak yapmaya çalışıyorlar ve sürekli olarak satışları dönüştürmek ve almak için düşük maliyetli yollar arıyorlar.

İşte tasarruf ederken markanızı zorlamaya yardımcı olacak kanıtlanmış 10 KOBİ pazarlama stratejisi.

Sizin için Çalışacak 10 Kanıtlanmış KOBİ Pazarlama Stratejisi

 1. Hedef ve Bütçe Belirleme

İşletmenizi doğru pazarlamak için bir hedef belirlemeniz gerekir. İşletmeniz için vizyonunuz ve oyunsonunuz nedir? Birincil KOBİ pazarlama stratejisi, doğru hedefi ve makul bir bütçeyi belirlemektir.

Gerçekten ne olmak istiyorsun? Şirketinizin erişim alanını genişletmek mi istiyorsunuz yoksa yerel pazardaki varlığınızı güçlendirmek mi istiyorsunuz? İnsanların markanızdan haberdar olmasını ister misiniz?

Tüm bunlar elbette geçerli hedeflerdir. Ancak başarmak istediğiniz hedefi veya hedefleri belirlerken, bütçenizi de düşünmeniz gerekir. Bütçenizin hedeflerinizle senkronize olması gerekir. Aynı zamanda gerçekçi ve pratik olması gerekir.

Mesele şu ki, hedefleriniz sadece bir veya ikiye düşmeyecek. Muhtemelen birkaç tane var. Karışıklığı önlemek ve büyümenizi takip etmeyi kolaylaştırmak için hedeflerinize öncelik vermelisiniz. Hangi hedef en acil ihtiyacınıza uygun? Bunu tanımlayın ve önce ona odaklanın. Ardından, işiniz için en önemli olduğunu düşündüğünüz uzun vadeli hedeflere göz atabilirsiniz.

 1. Google’ın Yerel Tekliflerini En Üst Düzeye Çıkarın

Google’ın yerel tekliflerinden de yararlanabilirsiniz. Google mevcut en büyük arama motoru olduğundan, küçük ve orta ölçekli işletmeler için kesinlikle çok şey sunabilir. Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, neredeyse her zaman yerel bir işletme olan herhangi bir KOBİ için büyük bir destek. Aslında, çevrimiçi bulunan bir işletmeyi, olmayan bir işletme ile karşılaştırdığınızda, çevrimiçi bulunan bir işletme% 40 daha hızlı büyür.

Bu, bir Google My Business hesabını bir KOBİ için vazgeçilmez kılar . Yerel müşterileri hedefleyen yerel bir işletme için bu güçlü bir araçtır. Bir Google My Business hesabına sahip olarak, işletmeniz hakkındaki bilgilerin sorumluluğunu alabilirsiniz. Buna adres, telefon numarası, web sitesi ve çalışma saatleri dahildir.

Google My Business, Google yorumlarınızı, Google Haritalar profilinizi ve daha fazlasını içeren tüm Google platformlarınızı birleştirebileceğiniz en iyi yerdir. Bir Google My Business hesabınız olduğunda, işletmeniz tüketiciler için daha güvenilir ve görünür hale gelir.

 1. Odaklanacak En İyi Sosyal Medya Kanallarını Seçin

Tüm sosyal medya kanallarında hesap sahibi olmanın bir yol olduğunu bir yerde okumuş olabilirsiniz. Bunun için bütçeniz var ve hedef pazarınızın her sosyal medya platformunda var olduğunu biliyorsunuz, gidin!

Bununla birlikte, eğer bir KOBİ iseniz ve personel konusunda biraz eksikseniz, tüm sosyal medya kanallarınıza her zaman ayak uyduramayabilirsiniz. Odaklanmak için sadece bir ila üç sosyal medya kanalı seçmek akıllıca bir seçim gibi görünüyor.

Sosyal medyadaki genel varlığınızı analiz ederek başlayın. Kanallardan hangisinde en fazla etkileşim var? Hangi kanalı seçmeniz gerektiğine dair ipucunuz bu olmalı.

Seçiminizi yaptıktan sonra, görüşünüzü yardım için kullanabileceğiniz olası araçlara dönüştürebilirsiniz . Örneğin, sosyal medya yayınlarınızı sizin için planlamaktan başka birinin sorumlu olmasını isteyebilirsiniz. Hootsuite bunun için en iyi araçtır. Veya kullandığınız anahtar kelimeleri izlemek isteyebilirsiniz. O zaman söz konusu araç kullanılacak.

 1. İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması , uzun vadeli sonuçlar elde etmek için kullanışlıdır. Dolayısıyla, işletmeniz için uzun vadeli bir vizyonunuz varsa, bu sizin için mükemmel bir KOBİ pazarlama stratejisidir. Bunun, içinde içerik oluşturmak zorunda olduğunuz bir süreç olduğunu anlamalısınız.

 • Değerli
 • uygun
 • Tutarlı

Harika içerikler oluşturduktan sonra, satışa yönlendirmek amacıyla onu hedef kitlenize dağıtmanız gerekir. İçerik pazarlamasının yalnızca yazılı içerik veya blog yayınlarıyla sınırlı olmadığını unutmayın. Videolar, podcast’ler ve daha pek çok farklı içerik türünü içerebilir.

Bu strateji ile ilerlemeyi seçerken bol miktarda zaman ve sabrınız olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, yalnızca daha düşük içerik üretmekten kaçınmak için kendisine ayrılmış bazı ekstra kaynaklarınız varsa daha iyi olacaktır.

Profesyonel grafik tasarımcıları vb. Kapsamak için para ayırmak, zaman ve bütçe israfını önlemenize yardımcı olabilir. Kötü içerikle sonuçlanmak istemezsiniz çünkü bu, müşterileri çekmek yerine yalnızca uzaklaştıracaktır.

İçerik üretmekten bahsetmişken, yatırım yapmanız gereken en iyi içerik türlerinden biri videolardır. Küçük işletmelerden kurulu işletmelere videolar, içerik pazarlamanızı bir üst düzeye taşıyabilir. Nitekim HubSpot, kullanıcıların% 50’sinin takip ettikleri markadan daha fazla video talep ettiğini paylaştı.

Ayrıca, bu videolarla ilgili en iyi şey, bunları birden fazla sosyal medya platformunda paylaşabileceğiniz ve tanıtabileceğinizdir.

 1. Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olan başka bir büyük KOBİ pazarlama stratejisidir. Ya da bu bağlantının ötesinde, e-posta pazarlaması en iyi sadakat oluşturmak için kullanılır. Bunu yapmak için mükemmel bir fırsat, müşterilerinizin e-posta adreslerini göndermesidir.

E-posta adreslerini vermeleri, onlara bildirim göndermeniz için kapıyı açar. Bunların etkinlik ve satış bildirimleri olması gerektiğini unutmayın. Bildirimler dışında, bülten göndermeyi de seçebilirsiniz. Haftalık ya da iki haftalık bir bülten bu işi sizin için yapacak.

Müşterileriyle bağlantı kurmak için zaman ve çaba harcayan bir işletmenin sadakat ve bağlılık oluşturma şansı daha yüksektir. Yine de birkaç hatırlatma:

 • E-posta pazarlama çalışmalarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun. Giderek daha fazla kişi telefonlarında e-postalarını kontrol ediyor, bu yüzden bu iyi bir hamle.
 • E-posta optimizasyonunu kullanın. Bu, konu satırlarını, reklam öğesi şablonlarını, günün saatini, haftanın saatini vb. Test etmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelir.
 1. Blog

Blog oluşturmayı yaratıcı bir çıkış noktası olarak düşünebilirsiniz . Birçok insan bunu saf eğlence için yapıyor, ancak aynı zamanda markasını ortaya çıkarmak ve pazarlamak için de yararlı. Ürününüzün veya hizmetinizin ne kadar harika olduğunu gösterebileceğiniz bir şirket blogu başlatın. Nasıl çalıştığını açıklayın ve sektörünüz hakkında bilgili olduğunuzu gösterin.

Bir blog da duyuru yapmak için harika bir yerdir. Kitlenize, şirketinizin bir dönüm noktasına ulaşıp ulaşmadığını veya bir tane vurmak üzere olup olmadığını söyleyebilirsiniz. Gelecek için vizyonunuzla birlikte geleceği ve tamamlanmış projeleri duyurmak için de en iyi yerdir.

Blogunuzu, kitlenizin ilgisini ve dikkatini çeken yararlı bilgilerle doldurun. Yalnızca kaliteli içerik sağladığınızdan emin olmanın yanı sıra tutarlı olmanız da gerekir. Sizden ne zaman yeni bir blog yayını bekleyebileceklerini öğrenmeleri kitlenize yardımcı olacaktır.

Haftada en az bir kez yeni bir blog yayını alırsanız, kitlenizi bilgilendirmek ve yaptığınız şeyle bağlantıda kalmak için harika bir yol olacaktır.

 1. Bildiklerinizi Paylaşın

Paylaşmak önemsemektir. Küçük ve orta ölçekli bir işletme iseniz ve insanlarla bağlantı kurmak istiyorsanız, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz. Bunu düşün. Hangi bilgi alanında veya uzmanlık alanında neredeyse herkesten daha fazla veya en azından çoğu insandan daha iyisiniz?

Bir iş olduğunuzdan, ait olduğunuz sektörde bir uzman olmanız muhtemeldir. Zorlu teknik bilginizin parçalarını ve parçalarını paylaşabilir ve insanlara değerli bilgiler konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Ne paylaşacağınızı nasıl seçersiniz? Özellikle ne arıyorsun? Belki de sektörünüzdeki insanların ne hakkında konuştuğuyla başlayabilirsiniz. Biçime gelince, birçok seçeneğiniz var.

Bildiklerinizi aşağıdakiler aracılığıyla paylaşmayı seçebilirsiniz:

 • Web Seminerleri
 • Youtube eğiticileri
 • Yerel konferanslar

Teknik gereksinimler ve paylaşmak istediğiniz şeyleri nasıl tanıtacağınız gibi araştırma ayrıntıları.

 1. SEO

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve KOBİ pazarlama stratejiniz için büyük bir varlık olabilir. SEO, web sitenizin belirli anahtar kelimeler için Google’da sıralanmasına yardımcı olur. Anahtar kelimeler, kullanıcıların Google’da aradığı kelimeler ve kelime öbekleridir. Örneğin, Google’a sosyal medya pazarlama şirketi yazarsanız, ZOOM Pazarlama ilk çıkan organik (ücretsiz) sonuçtur. Bu, kendimiz için SEO yapmamızın sonucudur (ve müşterilerimiz için de aynısını yapıyoruz! ).

SEO uzun vadeli bir strateji olsa da, kendi sektörlerinde kendilerini kurmaya başlaması gereken KOBİ’ler için iyidir. Birisi Google’da ürün veya hizmetinizle alakalı bir şey aradığında web sitenizin açılmasını istersiniz!

Sınırlı reklam bütçesine sahip KOBİ’ler için de harika çünkü web sitenizi organik harcamalarda yenmek için büyük harcama yapan rakiplerden daha iyi optimize edebilirsiniz! Ayrıca, tüketiciler genellikle Google’daki ilk birkaç organik arama motoru sonuçlarına güvenir, ancak Google önce onları sıralar. Böylece güvenin otomatik olarak markanız ve işinizle ilişkilendirilmesini hayal edin!

 1. Hoşgeldiniz Geribildirim

Geri bildirim almak da etkili bir KOBİ pazarlama stratejisidir. Bunu yapmak aynı anda birkaç şeyi başarır.

İlk olarak, kitlenizle bağlantı kurabilirsiniz. Bir müşteri bir ürün satın aldıktan veya bir hizmet aldıktan sonra, geri bildirim isteyebilirsiniz.

İkincisi, aynı şeyi yapan başka şirketler tarafından geride bırakılmayacaksınız. Ayrıca, ürün ve hizmetlerini geliştirmek için de bunu yaptıklarını unutmayın.

Geri bildirim almanın en iyi yollarından biri anketlerdir. Satın alma işleminden önce müşterinin anketi doldurmasını sağlayabilirsiniz. Müşterinin tableti veya telefonuyla yapılabilir. Bir anketi tamamlayan müşterilere bir teşvik olarak, ürünleriniz veya hizmetleriniz için indirimler sunun.

 1. Dikkat çekmek

Son olarak, KOBİ pazarlama stratejisi için de mükemmel bir seçimdir. Başarılı şirketlerden benzer stratejileri kopyalamak sizin yararınıza çalışsa da, markanızın ve USP’lerin öne çıkmasını istersiniz.

Bu durumda, diğerlerinden farklı olmak iyi bir şeydir. Ürününüz veya hizmetiniz hakkında farkındalığın yayılmasına kesinlikle yardımcı olabilir . Markanızı pazarlamak veya tanıtmak için yeni ve orijinal yollar düşünün.

Web sitenizde, diğerlerinden ne kadar benzersiz ve farklı olduğunuzu da gösterebilirsiniz. Kişilerin kolayca erişebilmesi için bunu Hakkımızda sayfanıza veya ana sayfalarınızdan herhangi birine yerleştirin. Bu aynı zamanda hedef pazarınızla şeffaf bir şekilde bağlantı kurmanın ve markanıza ve işinize güven duymalarına yardımcı olmanın harika bir yolu olarak iki katına çıkar.

Sonuç

Görüyorsunuz, küçük ve orta ölçekli işletmeler zor. Açıkça fazla kaynakları olan şirketlerden daha fazla zorlukla karşılaşıyorlar. Ancak doğru KOBİ pazarlama stratejisiyle, en azından daha büyük işletmelerle aynı seviyede olma şansına sahip olursunuz.

Tek gereken, hangi KOBİ pazarlama stratejisinin kullanılacağı konusunda doğru seçimi yapmaktır. Her zaman kolay değildir, ancak hepsi kanıtlanmışken, sadece ihtiyacınız olan şey olabilirler.

Zoom Dijital
Zoom Dijital
http://www.zoomdijital.com

Bir Cevap bırakın

Bu web sitesi çerezleri bilgisayarınızda saklar. Çerez politikası